Murki ogrodowe

Murki ogrodowe wykonuje się w celu zniwelowania skarp i ułatwienia zagospodarowania ogrodu usytuowanego w terenie o znacznych spadkach. Odpowiednio uformowane murki stają się wyposażeniem ogrodu i mogą służyć jako ławki ogrodowe, obramowanie rabat lub alejki ogrodowe oraz skalne ogrody. Estetyczne murki formują charakter ogrodu i potrafią doprowadzić wzrok zwiedzającego do najbardziej skrytych zakamarków ogrodu. Murki wykonywane są na zaprawie lub "na sucho".
Suche murki układane są bez fundamentu i są powiązane ze skarpą nie stanowiąc samodzielnej konstrukcji. Murki te wykonywane są z płaskich kamieni układanych jeden na drugim. Ze względu na zachowanie stabilności nie jest wskazane wykonanie suchego murku większego niż 1 metr. W szczelinach murku możemy posadzić rośliny.
Murki łączone zaprawą wykonuje się na fundamencie betonowym. W przypadku gruntu nieprzepuszczalnego należy ułożyć pod fundamentem drenażową warstwę odsączającą. Murki takie możemy wykonać z kamieni lub cegły klinkierowej.
Bardzo dobrze prezentuje się w ogrodzie również ścianka oporowa do stabilizacji gruntu wykonana z drewna. Ścianki takie wykonuje się na niezbyt stromych i wysokich skarpach. Wykonuje się je z bali, grubych desek i palików. Drewno użyte do takiej budowli powinno być zaimpregnowane.
Adobe Flash - Install